Sprievodca predajom

Príprava na predaj

Odhad ceny nehnuteľnosti

Pri predaji nehnuteľnosti je veľmi zásadnou otázkou práve cena. Aby ste si vedeli urobiť aspoň približnú predstavu, prezrite si inzertné portály a zamerajte sa na iné nehnuteľnosti predávajúce sa vo vašej lokalite s podobnými parametrami.

Dôležitým faktom je, že v cene, ktoré uvádzajú inzertné portály je už zahrnutá aj provízia realitiek, ktorá zväčša predstavuje približne 4% z celkovej ceny nehnuteľnosti.

Jedným z trikov realitiek pri získavaní svojich klientov je, presvedčenie vás o tom, že ich províziu v konečnom dôsledku bude platiť kupujúci. To ale nie je úplná pravda, pretože tento nemalý rozdiel môže byť pokojne váš, keď svoju nehnuteľnosť predáte svojpomocne.

Odhad správnej ceny vám zabezpečí odhadca, ktorý vám zaručí správny a reálny odhad, s garanciou, že nehnuteľnosť nebude predaná pod trhovú cenu ani nebude zbytočne nadhodnotená, čo vedie k slabému záujmu a zdĺhavý až nemožný predaj.

Ako zvýšiť cenu vašej nehnuteľnosti

Nehodláte už robiť veľké rekonštrukcie pred predajom ale predsa len by ste chceli cenu aspoň trochu navýšiť? Niekedy stačia menšie investície na opravy vášho domu alebo bytu, ktoré sa výrazne odrazia na ich cene.

Vymaľované steny
Možno to na začiatku vyznie banálne ale čerstvo vymaľovanými stenami nehnuteľnosť získa nádych čistoty a novoty. Je vhodné zvoliť neutrálne farby, ktoré preferuje väčšina ľudí, pretože ak sa prípadne nejaká výstredná farba páči vám, pre niekoho môže byť neatraktívna, a takáto banalita môže odradiť potenciálnych klientov od kúpy alebo prenájmu vašej nehnuteľnosti.

Rozmiestnenie nábytku
Nábytok vždy rozmiestnite tak, aby miestnosť pôsobila priestorná a presvetlená. Vždy stavte na to, že menej je viac. Nepreplňte nehnuteľnosť doplnkami a dekoráciami ale radšej nechajte priestor predstavivosti potenciálnym klientom.

Kuchyňa a kúpeľňa Kuchyňa nemusí byť ako vystrihnutá z designových časopisov aby pôsobila útulne. Ak ju neplánujete renovovať opravte aspoň malé nedostatky, vymeňte filter v digestore, vyleštite spotrebiče prípadne nainštalujte vyhovujúce svetlo.

Kúpeľňa je jedna z najdôležitejších miestností a ak nie je úplne najnovšia, minimálne musí žiariť čistotou. Špárovačky musia byť čisté, vaňa a sprchový kút bez vodného kameňa a batérie vyleštené.

Potrebujete znalecký posudok vašej nehnuteľnosti? Kontaktujte nás.